Epilepsi Hakkında Bilmemiz Gerekenler

1 yıl önce
187 kez görüntülendi

Epilepsi Hakkında Bilmemiz Gerekenler

epilepsi       Epilepsi hastalığı hakkında bilmemiz gerekenler: Uzmanlar “Epilepsi veya halk arasında bilinen ismiyle sara krizi, insanlar tarafından genel kabul görmüş görüşün aksine psikiyatrik bir rahatsızlık değildir. Epilepsi, beyin içinde bulunan sinir hücrelerinin ani boşalması sonucu ortaya çıkan nörolojik(beyinsel) bozukluktur. Nöbetler halinde geçirilen hastalığın basit ve tedavi edilebilir çeşitlerinin yanında tedavisi mümkün olmayan türleri de bulunmaktadır. Epilepsi hastasının ilaca olumlu yanıt vermesi halinde hastalık tedavi edilebilir” diye konuştu.


Uzmanlar, epilepsi hastalığının nedenlerini şöyle sıraladı:

”   Doğuştan gelen beynin oksijensiz kalması ya da zedelenmesi, enzim eksikliği gibi faktörlerin yanı sıra, beyin zarlarında oluşan iltihap ve tümörler, gebelikte annenin sigara, alkol kullanması epilepsinin kalıtsal nedenleri arasında yer alır. Ayrıca kaza sonucu beyin zedelenmesi, travma ve ateşli havale.”

Epilepsi nöbetlerinin beyin fonksiyonlarının geçici bir şekilde bozulması sonucunda hastanın bilincinde geçici bozukluklar ve vücudunda kasılma şeklinde gerçekleştiğini ifade eden Dr. İnceköy, “Rahatsızlık eğer beynin sadece bir kısmını etkilerse nöbet geçiren kişi kontrol edilemeyen hareketler yapmaya başlar. Kişi sersemlemiş ve şaşkın bir haldedir, gözlerinin önünde benekler görebilir, kulakları çınlayabilir, mide bulantısı olabilir. Genellikle nöbet geçtikten sonra da olanları hatırlamaz. Bütün beyin etkilendiğinde ise nöbet geçiren kişi aniden şuurunu kaybeder ve yere düşer, kasları kasılır, ağzından köpük gelebilir, dilini ısırabilir, idrar kaçırabilir, dudaklarında, yüzünde, ellerinde morarma olabilir. Kısa süre sonra ise nöbet durur ve kişi kendine gelir” dedi.

Epilepsi nöbetlerinin kişiden kişiye değişmekle beraber tedavi süresince alınan ilaçlar sayesinde kontrol altına alınabildiğini de sözlerine ekleyen uzmanlar, epilepsi nöbeti geçiren bir kişiye ilk yardım anında alınacak önlenmeleri de şu şeklide açıkladı:

“Daha rahat solunum için kişinin başı hafifçe alnından tutarak geriye doğru yatırılır ve ayakları hafifçe yüksek bir yere kaldırılır. Dilini ısırmaması için nöbet geçiren kişinin çenesi açık tutulmaya çalışılmalıdır ve dişlerini sıkıyorsa sert ve temiz bir cisimle dilinin solunum yolunu tıkaması önlenir. Hastayı kendine getirmek için soğuk su dökme, tokat atma, kolonya sürme, soğan koklatma gibi şeyler uygulanmamalıdır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık